Traveloninja 2018/1 – az előkészületek

Aki jobban figyel, tudhatja, hogy van egy utazásszervezői oldalam, a Traveloninja. Mivel egyrészt az eredeti végzettségem idegenvezető (bár olasz papírom van róla, nem japán, de oda nem kell papír ahhoz, hogy vezethess) és ugye elég sokat utazom Japánba, úgy gondoltam, összekötöm a kettőt, a tapasztalatom megvan hozzá. Általában szervezek utakat egyéni utazóknak (akár kisebb csoportoknak), összeállítom a programot, segítek repülőjegyet venni, szállást foglalni és elsimítani minden hasfájást, de most megkérdezte valaki, mennyiért csinálnék egy utat úgy, hogy velük utazom. Érdekes helyzet lesz, hogy miközben én kint vagyok, egy pár és egy egyéni utas is lesz, akik az én szervezésemben az országban lesznek, 1-1 nappal előttünk indulnak és a pár korábban érkezik vissza, mint mi, az egyéni utas utánunk.

Végigszámoltam többször mindent és egészen elfogadható ár jött ki úgy is, hogy benne van a munkadíjam és az összes felmerülő költségem, így rábólintottam. Kerestünk még pár embert az eredeti házaspár mellé, hogy tartható is legyen ez az összeg, de sajnos ők végül (az eredeti pár) kiestek, így a többiekkel vágunk neki az útnak.

Általában pár embernek veszek csak jegyet, az utasaimnak végigasszisztálom a dolgot, főleg azoknak, akik soha nem repültek még (meglepően sok ilyen van egyébként), most egy egészen új érzés volt egyszerre 8-at venni. Itt jelzem, az alábbiakban látható egy átlagos felosztása a repülőjegyeknek. Itt jön képbe az, hogy az utazási irodák ajánlataiban benne van a repülőjegy, viszont fizetni kell további 120-150.000.- forintot az adókra, illetékekre. Mi történik ekkor? Nézzétek meg a képen, mennyi a köznép által hívott repülőjegyből maga a tényleges jegy és mennyi rajta az összes többi fizetendő dolog, amit veletek fizettetnek ki.

Szóval megvettük a jegyeket, olyan emberekkel a csoportban, akik nem beszélnek németül (egy német oldalon át), akik alig vettek még jegyet, illetve akik még soha eddig.

A program összeállítása hasonló, mint az egyéni utasoké, vagy akár a sajátunk lenne, ha nem jártunk volna még ezeken a helyeken 🙂  Ami sokkal bonyolultabb, az az excel felépítése, általában 4-5 fül van csak, itt 13.

A térkép jóformán csak magamnak készül, emlékeztetőnek, most az utasok nem látják majd, felesleges is, nekem is csak jegyzet.

Meg is érkezett az első igazi nehézség: az Air China eltörölte aznapra a járatunkat, ami 07:10-kor indult volna Hanedáról, így kell találni egy B tervet, hogy hogy jutunk haza, mert az alábbi géppel nyilvánvalóan nem érjük el a 7-én 13 órakor induló Peking-Budapest járatot.

Most azt hagyjuk is, hogy el lett írva a nevem, a vezetéknevemnél is az egyik keresztnevem szerepel, ehhez elküldtem nekik az útlevélmásolatomat, remélhetőleg gond nélkül sikerül átírni (hiszen minden egyezik benne, az útlevélszám, az útlevél lejárati dátuma, kiadási országa és a születési időm is, ezeket pedig a repülőjegy vásárlásakor meg kellett adni).

UPDATE: sikeresen átjavították a nevemet fél órácska alatt és nagyon kedves volt az ügyfélszolgálatos. Megváltoztattuk a járatokat is úgy, hogy jó legyen, elvileg ugyanakkor érünk haza, mint az eredeti terv volt, ha az Air China földi személyzete és az időjárás is úgy akarja, mert csak 1,5 óra átszállási időnk van.

A Google térkép néhány újítással kedveskedik az utazóknak, így jelentősen megkönnyítve a dolgomat, nem kell egy másik applikációt letöltenem és onnan térképet importálnom a gmapsba, hanem elég engedélyezni, hogy követhesse, merre megyek, a GPS mindenképpen kell és ha nem felejtem el, akkor látjátok majd, pontosan merre sétáltunk. Persze, ha nem felejtem el bekapcsolni reggelente. Vagy ha nem kapcsolom ki bármikor 😀 És a Föld is végre gömbölyű lett és mutat repülőket is (természetesen nem a tényleges útvonallal, hanem csak úgy átnézeti verzióban). Most mondjátok meg, hát nem gyönyörű?

Megmondom őszintén, kicsit tartok az Air Chinától, csak azzal vigasztalom mindig magam, hogy az Air Indiánál sokkal rosszabb nem lehet és eddig az volt a legalja (függetlenül attól, hogy ha egy mód van rá, Qatarral és Turkish-sel többet nem repülnék).

További fejlemények: így, 11 nappal az út előtt mindenkinek van JR Pass-ja, egy kivételével mindenkinek PASMO kártyája és mindenkinek japán SIM kártyája. Mivel nekem még addig van munkám, a csomagomat összeraktam, a vonatjegyem Pestre megvéve, már szinte csak a várakozás maradt hátra, a legnehezebb rész.